Connect with us

Most Expensive

The 15 Most Expensive Foods You Can Buy

Published

on

  • Save

Introduction

Which are the most expensive Foods?

Food is an agricultural product that will forever be famous in the market.

Everybody needs it for survival and purchasing one of these vital need, depends on several factors.

The important factors include the standard of living and individual’s taste.

However, the class of the restaurant, exclusivity and quality matters a lot.

In this post we will be dealing with the most valuable Foods ever produced.

So, The 15 Most Expensive Foods You Can Buy Are:

15. Oysters

Estimated Cost: $50 – $100 Per Dozen

Kicking off the list for the most expensive foods you can buy is Oysters.

The food was previously cheap but as time went on, the price has skyrocketed.

People are well vested with the food, especially the working class set and this is because it was one of the easiest pick for a launch.

Currently, some top restaurants and eatries sell Oysters for an estimated cost of $50 – $100 Per Dozen.

14. Foie Gras

Estimated Cost: $90 – $110 Per Pound

Coming in next on the list, Foie Gras is a great delicacy that is good for fat seekers.

Prepared from duck or goose liver, the meal is associated to ancient Egypt as it is believed to be one of the foods that were fed to birds in order to become large.

Similar to pâté, the buttery delicacy is only available in a few countries across the world and it comes with an estimated cost of $90 – $110 Per Pound.
 

13. Fugu

Estimated Cost: $135 Per Pound

Up next on the list, Fugu is one of the most expensive foods you can find in the market.

The delicacy is made from “Fugu” or “Globefish,” and such, must be prepared with extreme carefulness otherwise, the result will (definitely) be undesirable.

Seeing the dangerous and lethal effects of its untimely preparation, the food is administered and overseed by Japanese law.

Fugu are prepared by professional chefs and cooks who have undergone training on its preparation.

However, don’t be startled; enjoying a meal of this delicacy can be an unforgettable experience!

READ:  The 20 Most Expensive Colleges in the World

12. Wagyu Beef

Estimated Cost: $200 Per Pound

Wagyu Beef is the 12th most expensive food you can buy.

The meat is prepared from four varying breeds of cow from Japan.

These cows are raised in a tough environment and are subjected to feeding, healthcare and harsh living conditions.

As a result, this mouth savouring meat does not come cheap and rightly cost $200 Per Pound.

11. Vanilla

Estimated Cost: $300 Per Pound

Coming in next on the list, Vanilla is one of most valuable foods you can get from the Market.

The food is obtained from orchids of the genus Vanilla and they are quite difficult to cultivate.

Madagascar houses majority of the world’s vanilla products but recently, waging winds and storms have added to the problem and as a result, Vanilla now seems as an investment.

Prices will (definitely) drop but at its peak, a meal made from this agricultural product is $300 Per Pound.

10. Iberico Ham

Estimated Cost: $392 Per Kg

Sitting among the top 10 in the list, Iberico Ham is one of the most valuable meat in the world.

The food is popular in Europe: Portugal and Spain and they are great sources of cured meat.

The meal is prepared from pigs that are fed with acorns on their last stage of life.

What give it its unique Taste and sweet savouring feeling is the quality of its curation.

Iberico ham is cured for 36 months and thus, 392 Per Kg is the standard price for a serving.

9. Manuka Honey

Estimated Cost: $500 Per Kg

Up next, Manuka Honey is one of the sweetest food on the list.

The food is prepared from the Leptospermum Scoparium flower which is based in New Zealand.

It is believed to be a biological weapon with powers to cure various ailments and abnormalities.

To be more specific, the food boosts of anti-inflammatory, antioxidant and
antiviral benefits.

It is a good choice for those that are conscious health wise and a serving is around $500 Per Kg for a quality graded Manuka Honey.
 

READ:  The 10 Most Expensive Lamborghinis in the World

8. Moose Cheese

Estimated Cost: $500 Per Pound

Moose Cheese is the 8th most expensive food you can buy.

The meal is prepared from the milk of a moose and it’s exclusive because of its location.

Based in the “Moose House” farm in Sweden, it is the only place in the world where you can place an order.

They are limited in preparation and such $500 Per Pound is the basic price for a trial.

7. Matsutake Mushrooms

Estimated Cost: $600 Per Kg

Coming in next on the list, Matsutake Mushrooms is one of the most expensive foods in the world.

It grows in three continents: Europe, Asia and North America.

They can be found in most Korean, Chinese and Japanese restaurant and are known to be rare.

This is because their number has fallen due to the increasing number of insect attacks on their breeding space.

That is why it demands a high $600 Per Kg!

6. White Truffles

Estimated Cost: $2,100 – $2,500 Per Kg

Up next in the list, White Truffles is one of the most expensive food products in the market.

They are mainly found in the Piedmont region of Northern Italy.

On a bad note, the food is not easy to find as it grows in a particular type of tree.

To find, process and prepare it are factors that contributes to its high price as they are missions on their own.

They are delicious and are worth a trial!

5. Saffron

Estimated Cost: $500 – $2,000 Per Pound

Breaking in among the top 5 spot on the list, Saffron is one of the most valuable foods you can buy.

The food can only be found in Crocus flower and is harvested during the autumn season.

This alone makes it very rare and couples with its rigorous preparation, it is no surprise that a meal costs between $500 – $2,000 Per Pound.

4. Ayam Cemani Chicken

Estimated Cost: $2,500 Each

Up next on the list, Ayam Cemani Chicken is the 4th most expensive food in the world.

The Chicken hails from Indonesia and are priced according to its kilogram.

READ:  The 20 Most Expensive Comic Books in the World

It is widely believed by Indonesians to possess magical powers that brings luck and heal ailments but this theory is open to debate.

It is rare and difficult to find around in the Western world due to its association to bird flu.

However, a serving costs around $2,500 for each depending on the weight.
 

3. Bluefin Tuna: Most Expensive Seafood

Estimated Cost: $3,603 Per Pound

Sitting among the top 3 elites in the list, Bluefin Tuna is the most valuable seafood you can buy.

It has the highest oil content of all tuna fishes and coupled with its rich flavour and exquisitive taste, this is one hell of an experience!

The fish has intense marbling and cost around $3,603 Per Pound at restaurants and eatries.

2. Yubari King Melons

Estimated Cost: $27,229 For Two

Missing the top spot in the list, Yubari King Melons is the second most expensive food in the world.

It is based in Japan and is held in high esteem by Japanese.

This melon is very sweet and it is the first food that was auctioned on the list.

Two of this delicious delicacy was auctioned in 2008 for a mindblogging $27,229.

Goodness!

1. Almas Caviar

Estimated Cost: $34,500 Per Kg

Topping the list, Almas Caviar is the most expensive food you can buy.

It is made from the egg of an albino sturgeon which are only produced once in 100 years.

This gives the meal rarity and exclusivity and if you want to have a taste of it, check your wallet very well as it costs an incredible $34,500 Per Kg.

WOW!

Conclusion

That was all on the 15 most expensive foods you can buy.

Food like Almas Caviar which costs $34,500 Per Kg can buy a brand new motorcycle or car or whichever you want!

If you’re financially flamboyant and stable, try these historical meals and you’ll be glad you did.

Before rounding off the list, let’s take a quick look at the summary:

S/NFoodEstimated Cost
1.Almas Caviar$34,500 Per Kg
2.Yubari King Melons$27,229 For Two
3.Bluefin Tuna$3,603 Per Pound
4.Ayam Cemani Chicken$2,500 Each
5.Saffron$500 – $2,000 Per Pound
6.White Truffles$2,100 – $2,500 Per Kg
7.Matsutake Mushrooms$600 Per Kg
8.Moose Cheese$500 Per Pound
9.Manuka Honey$500 Per Kg
10.Iberico Ham$392 Per Kg
11.Vanilla$300 Per Pound
12.Wagyu Beef$200 Per Pound
13.Fugu$135 Per Pound
14.Foie Gras$90 – $110 Per Pound
15.Oysters$50 – $100 Per Dozen

Princewill Ubaha is an electrical engineer by profession, a content writer by perspiration, and an Akwa Ibomite by birth. He always believed that the habit of persistence is the habit of victory.

Click to comment
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap